יישור שיניים למבוגרים - חלק ב


יישור שיניים למבוגרים

בכתבה קודמת גילינו, כי גם מבוגרים יכולים ליישר את שיניהם, ומבחינה ביולוגית אין הבדל בין אם המדובר במטופל צעיר או מבוגר בריא. לעיתים, המחסום העומד בפני אותו אדם, אשר היה רוצה ליישר את שיניו, הוא הרתיעה מהמראה של הקוביות המתכתיות שמודבקות על שיניהם של הצעירים. ובכן, מה מציעה הטכנולוגיה כיום עבור אותם אנשים?


מקובל מאוד כיום השימוש בקוביות שקופות עשויות חרסינה או תרכובות פלסטיות אשר להן צבע הזהה לצבע השן. ואמנם הן פחות בולטות לעין. למעשה, אם המטופל שומר על ניקיון שיניים קפדני, מה שרואים בפיו במבט חטוף הוא רק חוט המתכת הדק המקשר בין הקוביות. אם חשוב לו להצטלם באירוע משפחתי חשוב, לדוגמא, מבלי שכל התמונות ינציחו את המכשור המודבק על שיניו, יכול האורתודנט להסיר לאותו יום את החוט ולהחזירו למחרת. בתמונות יראה החיוך בהיר ויפה.


הקוביות השקופות יקרות יותר מהקוביות המתכתיות, אולם עבור מטופלים רבים הן השקעה משתלמת. מקובל להדביק אותן על השיניים שנגלות לעין בעת הדיבור והחיוך, בדרך כלל שש עד עשר שיניים קדמיות עליונות לכל הפחות.


טכנולוגיה חדישה, אשר התפתחה בעשורים האחרונים והיא מאוד מקובלת באירופה, היא הדבקת הקוביות בצד הפנימי של השיניים (הצד הפונה לכיוון הלשון ומכאן שמה, "אורתודונטיה לינגואלית"). למעשה הקוביות הן בסך הכול ידית חכמה שמאפשרת לאחוז בשן ולהזיז אותה למקום הרצוי. אם כן, מדוע לא להדביק אותה בצד של השן שלא רואים? לשיטה הלינגואלית יש לא מעט חסרונות. היא מורכבת יותר מבחינה טכנית (עבור האורתודונט וגם עבור מעבדת השיניים המעורבת בתהליך), דורשת מיומנות גבוהה של האורתודונט והכשרה מיוחדת, ועל כן יקרה פי שניים ויותר מטיפול אורתודונטי רגיל. המכשור הפנימי פחות נוח מאשר הקוביות החיצוניות. בשבועיים הראשונים הלשון מתרגלת לנוכחות של הקוביות הפנימיות. יש קושי התחלתי בדיבור ובאכילה, ואתגר הצחצוח הוא תמידי. יש להיעזר בשירותיה של השיננית מדי 3-4 חדשים. כמו-כן, פגישות הטיפול נוטות להיות ארוכות יותר. אבל מה לא עושים בשביל היופי? עבור מטופלים מבוגרים רבים זו האפשרות היחידה שמתקבלת על הדעת: ליישר את השיניים מבלי שאף אחד יראה! איך לא חשבו על זה קודם?! ואמנם השיטה הלינגואלית נהיית יותר ויותר פופולארית.


עבור מקרים מסוימים, קיימת אפשרות נוספת של "אורתודונטיה בלתי-נראית". על מנת לזוז ולהתיישר, זקוקות שיניים להרגיש כוח המופעל עליהן. מקור הכח יכול להיות גם מכשיר שהמטופל שם בפיו, כל עוד הוא מרכיב אותו רוב שעות היממה. אם כן, מדוע לא להרכיב על השיניים מכשיר שהוא לגמרי שקוף? כדי לענות על הצורך הזה פותחה שיטה, שהיא כיום מאוד פופולארית בארצות הברית, לפיה מכינים, על פי תבנית מאוד מדויקת של השיניים, סדרה של סדים שקופים ודקים מפלסטיק, הנקראים קשתיות. המטופל מחליף מדי שבועיים את הקשתית לפי הסדר, וכל קשתית מתוכננת ללחוץ על השיניים עוד טיפטיפה לכיוון הרצוי. כך, במשך מספר חודשים, השיניים נדחפות למקומן המתוכנן. הקשתיות הן שקופות לחלוטין, מכסות רק את השיניים, ואינן מפריעות לדיבור. יש להרכיב אותן בכל עת מלבד בעת אכילה, שתייה שאיננה מים, ועישון, על מנת שתנועת השיניים תתקדם. מטופלים מדווחים, שאם הם לא סיפרו לחבריהם ומכריהם על הטיפול, אף אחד לא הבחין במכשיר השקוף שהם הרכיבו.


חשוב לציין, שלא כל מקרה מתאים לשיטת טיפול זו. כדי להימנע מכישלונות או פשרות בטיפול האורתודונטי, חשוב שהחלטות על תכנית הטיפול ושיטת הטיפול האופטימאלית לכל מטופל יהיו בידי האורתודונט בלבד.


מדוע לא מוצעות השיטות הללו למטופלים צעירים? ובכן, אין שום מניעה עקרונית, שהרי שיניו של הילד לא "יודעות" איזה מכשיר מזיז אותן. אולם, שתי השיטות דורשות משמעת קפדנית, שחסרה לעיתים אצל ילדים ומתבגרים. השיטה הלינגואלית דורשת הקפדה ללא פשרות על ניקיון הפה והשיניים. שיטת הקשתיות השקופות דורשת הרכבה של הקשתית למעלה מ-20 שעות ביממה, ואבדן או השחטה של קשתית כזו כרוך בעלויות מעבדה גבוהות מאוד. מצד שני, הקוביות המתכתיות עם הגומיות הצבעוניות הן מאוד פופולאריות בקרב הילדים. בכל זאת, מי מהילדים או המתבגרים שמעוניין בשיפור אסתטי, יוכל ליהנות מהקוביות השקופות.


לסיכום, יש לאורתודונטיה כיום הרבה מה להציע לאוכלוסיה המבוגרת. הגיע הזמן לחייך! אאחל הצלחה למי שיבחר לצאת לדרך ולהגשים חלום שאיכשהו התחמק ממנו עד עתה.

לנוחותכם מצורפים מספר קישוריות מעניינות לקריאה נוספת:


כללי: האגודה האורתודונטית ישראל: http://www.orthoisrael.org.il פורטל רפואת השיניים של ישראל: http://pub.e-dent.co.il אורתודונטיה לינגואלית: http://www.lingualtechnik.de


שיטת הקליפות השקופות: חברת אינביסאליין: http://www.invisalign.com חברת קליר-סטפ: http://www.clearstep.co.uk

#יישורשיניים #יישורשינייםלמבוגרים

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך